Frýdlant se stal opět krajským historickým městem roku

27. leden 2017 | 13:22
Rekonstruovaný dvorek v Zámecké ulici. Foto: archiv Město FrýdlantRekonstruovaný dvorek v Zámecké ulici. Foto: archiv Město Frýdlant

FRÝDLANT - Obhájit loňské prvenství v krajském kole soutěže Historické město roku se povedlo Městu Frýdlant. Navázalo tím na léta 2013 a 2015, ve kterých se také stalo vítězem krajského kola této soutěže. Stejně jako v tyto roky to i tentokrát znamená automaticky postup do celostátního finále.

Soutěž hodnotí nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v celé republice. V lednu se hodnotila jednotlivá města a hledali se vítězové jednotlivých krajů, následuje celostátní finále, do kterého jsou zařazeni všichni krajští vítězové a hlavní město Praha.

„V Libereckém kraji se letos do soutěže zapojila čtyři města. Vedle Frýdlantu ještě Zákupy, Nový Bor a Lomnice nad Popelkou,“ řekl referentka Státní památkové péče městského úřadu ve Frýdlantu Věra Sobotová.

„To, že se nám podařilo po roce opět zvítězit v krajském kole, považuji za skvělé ohodnocení naší práce. Památková péče a zapracování principu této péče je u nás ve Frýdlantu nedílnou součástí samosprávy. Budu věřit tomu, že se nám letos už podaří uspět i na republikové úrovni. Loni to sice nevyšlo, ale letos by se mohlo Frýdlantu povést vyšplhat na stupně vítězů,“ řekl starosta města Dan Ramzer.

O vítězství Frýdlantu v krajském kole rozhodla čtyřčlenná komise složená ze zástupců Památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Postupně zkoumala všechna přihlášená města v Libereckém kraji. Posoudit, jak si v péči o památkovou zónu aktuálně stojí Frýdlant, přijela v pondělí 23. ledna 2017.

„Město komisi představilo výsledky loňských prací v městské památkové zóně ve Frýdlantu. A sice rekonstruovaný objekt v ulici Míru č. p. 172, dokončenou opravu sanktusové věže v kostele Nalezení sv. Kříže a restaurovanou hrobku Melchiora, Kryštofa a Kateřiny z Redernu také v tomto kostele. Zvláště restaurovaná hrobka se komisi velmi líbila, stejně jako další uskutečněná a velmi povedená proměna, obnova dvorku a dvorní fasády domu č. p. 447 v Zámecké ulici,“ podotkla Věra Sobotová.

Frýdlant do rozvoje městské památkové zóny investuje už řadu let. Od roku 2010 jde o částku vyšší než 72 milionů korun. Letos bude v investicích pokračovat. Město má v plánu obnovu objektu č. p. 74 na náměstí T. G. Masaryka (bývalý „klub pracujících“), ve kterém dojde k výměně okenních výplní a začne také statické zabezpečení objektu. Dokončeny pak budou práce na střešním plášti kostela Nalezení sv. Kříže a obnovy se dočká i střešní plášť domu č. p. 4028 v ulici Zámecká.

Vítězství v krajském kole soutěže znamená vždy také odměnu 100 tisíc korun od Ministerstva kultury. „Loni jsme výhru věnovali na restaurátorské práce na hrobce Melchiora, Kryštofa a Kateřiny z Redernu. O tom, které památky budou díky stotisícové výhře obnoveny letos, teprve rozhodne komise památkové péče Města Frýdlant. Následně pak ještě rada a zastupitelstvo města,“ vysvětlil starosta Frýdlantu.

Na úspěch v krajském kole soutěže Historické město roku 2016 by Frýdlant rád navázal i v celostátním kole. To bude slavnostně vyhlášeno v polovině dubna u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Bitva o zákazníka. RegioJet a FlixBus se přetahují o cestující do Liberce

Bitva o zákazníka. RegioJet a FlixBus se přetahují o cestující do Liberce

18/8 / AKTUALITY / LIBEREC - S příchodem nového dopravce FlixBus na českou scénu se začínají dít zajímavé věci. Německý dopravce vyznačující se zelenými autobusy nutí jít Vančurův RegioJet do cenové války v rámci boje o zákazníky.


Režijka na lanovku na Ještěd přestane platit

Režijka na lanovku na Ještěd přestane platit

16/8 / AKTUALITY / LIBEREC - Ministerstvo dopravy chce zrušit nebo výrazně omezit režijní jízdenky ve spojích Českých drah. Nejvíc to tak patrně odnesou držitele takových jízdenek na nejfrekventovanější trase v republice mezi Prahou a Ostravou. Ale novinka by se rovněž týkala lanovky na Ještěd!


Za úmrtí lyžaře na Ještědu může podle policie záchranář

Za úmrtí lyžaře na Ještědu může podle policie záchranář

15/8 / KRIMI / LIBEREC - Na konci ledna došlo k nehodě v lyžařském areálu na Ještědu, když padesátiletý lyžař tam narazil do čtyřkolky lyžařské služby. Po skoro sedmi měsících našla policie viníka.


Tragédie v Liberci. Muž se oběsil poté, co měl napadnout dvě ženy

Tragédie v Liberci. Muž se oběsil poté, co měl napadnout dvě ženy

14/8 / KRIMI / LIBEREC - V pondělí ráno došlo k tragédii v Liberci. 42letý muž, který záhy spáchal sebevraždu, měl usmrtit dvaašedesátiletou ženu a vážně zranit svou družku.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeLiberecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeLiberecko.cz na Facebooku


Redakce MojeLiberecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516