Z bývalého libereckého kina Varšava vznikne multikulturní centrum

30. prosinec 2015 | 22:38
Kino Varšava. Foto: archiv Kino VaršavaKino Varšava. Foto: archiv Kino Varšava

Liberec - Projektový záměr Kulturní centrum kino Varšava v Liberci má za cíl zrekonstruovat zchátralou historickou budovu, obnovit legendární kino a vytvořit v jeho prostorách multikulturní centrum s přeshraničním přesahem. Asanace a celková rekonstrukce objektu vyjde předběžně na cca 61 milionu korun. Většinu této částky by měly zaplatit evropské dotace.

Díky přeshraniční spolupráci s dvěma německými kiny bude Varšava nejen obnoveným kamenným kinem, ale i místem česko-německých setkávání, společenských akcí, výstav a koncertů.

Legendární kino ve Frýdlantské ulici, postavené ve stylu art deco, přestalo promítat v roce 2008 a o jeho obnově se v souvislosti s dvěma libereckými multikiny a špatným technickým stavem interiérů Varšavy dlouho mluvilo jako o utopii. Odhadované náklady na rekonstrukci šly do mnoha desítek milionů korun.

V roce 2012 ale z iniciativy několika patriotů vzniklo občanské sdružení Zachraňme kino Varšava, které si prostory kina od města pronajalo a dalo si za cíl přebudovat je v multikulturní centrum. Výsledkem úvodní etapy revitalizace, kterou město podpořilo částkou 2,2 mil. Kč, bylo v únoru 2015 slavnostní otevření první obnovené části v podobě kavárny Kino Káva. Obnova kina bude pokračovat.

Myslím, že si Liberec a zejména jeho obyvatelé zaslouží moderní kulturní zařízení. Je ostuda, že v pátém největším městě v ČR nefunguje ani jeden filmový klub a zájemci o filmové umění musí jezdit do sousedního Jablonce. Navíc rekonstruovaný sál bude využitelný i pro nedalekou základní uměleckou školu,“ uvedl náměstek libereckého primátora Jan Korytář.

Při samotné rekonstrukci bude stěžejní provést izolace proti zemní vlhkosti a vyřešit opotřebení jednotlivých konstrukcí. Prostory velkého sálu, balkonu, bývalých lóží a malého sálu Barrandoff čeká náročná asanace a projekt počítá také s vybudováním kompletního technického zázemí pro činnost kina a se zajištěním veškerého technického příslušenství.

A jak to bude vypadat za provozu? V klubu Barandoff v prvním patře budovy se budou konat kulturní akce napříč žánry a zrenovovaný kinosál se stane univerzálním sálem, který bude možné přizpůsobit podle potřeb plánovaného programu - na filmovou projekci, pro divadelní představení, koncerty, přednášky, sympozia nebo workshopy. Programovou náplň by mělo i nadále připravovat občanské sdružení Zachraňme kino Varšava.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Bitva o zákazníka. RegioJet a FlixBus se přetahují o cestující do Liberce

Bitva o zákazníka. RegioJet a FlixBus se přetahují o cestující do Liberce

18/8 / AKTUALITY / LIBEREC - S příchodem nového dopravce FlixBus na českou scénu se začínají dít zajímavé věci. Německý dopravce vyznačující se zelenými autobusy nutí jít Vančurův RegioJet do cenové války v rámci boje o zákazníky.


Režijka na lanovku na Ještěd přestane platit

Režijka na lanovku na Ještěd přestane platit

16/8 / AKTUALITY / LIBEREC - Ministerstvo dopravy chce zrušit nebo výrazně omezit režijní jízdenky ve spojích Českých drah. Nejvíc to tak patrně odnesou držitele takových jízdenek na nejfrekventovanější trase v republice mezi Prahou a Ostravou. Ale novinka by se rovněž týkala lanovky na Ještěd!


Za úmrtí lyžaře na Ještědu může podle policie záchranář

Za úmrtí lyžaře na Ještědu může podle policie záchranář

15/8 / KRIMI / LIBEREC - Na konci ledna došlo k nehodě v lyžařském areálu na Ještědu, když padesátiletý lyžař tam narazil do čtyřkolky lyžařské služby. Po skoro sedmi měsících našla policie viníka.


Tragédie v Liberci. Muž se oběsil poté, co měl napadnout dvě ženy

Tragédie v Liberci. Muž se oběsil poté, co měl napadnout dvě ženy

14/8 / KRIMI / LIBEREC - V pondělí ráno došlo k tragédii v Liberci. 42letý muž, který záhy spáchal sebevraždu, měl usmrtit dvaašedesátiletou ženu a vážně zranit svou družku.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeLiberecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeLiberecko.cz na Facebooku


Redakce MojeLiberecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516