Zachraňme kino Varšava: Záchrana spočívá v tom, že je dům otevřen a využíván, říká Jiří Žid

23. květen 2016 | 01:29
Členové spolku Zachraňme kino Varšava. Foto: archiv spolekČlenové spolku Zachraňme kino Varšava. Foto: archiv spolek

LIBEREC - "Město jako vlastník je dlouhodobě v nelehké finanční situaci. Ve spolupráci s ním hledáme dotačí tituly, které by bylo možné využít pro rekonstrukci budovy. Jako spolek se snažíme o grantovou podporu pro kulturní provoz," říká v rozhovoru člen libereckého spolku Zachraňme kino Varšava Jiří Žid.

Jaký význam má Kino Varšava pro Liberec a libereckou kulturní scénu?

Kino Varšava má na liberecké kulturní scéně dvě období. Nostalgické před uzavřením, kdy fungovalo jako kino 100 let, a pro generaci naši a starší je srdeční záležitostí, kde na filmy a dění v zadních řadách všichni rádi vzpomínáme, a potom druhou současnou po otevření, kdy nyní po 4 letech provozu z toho 1,5 roku intenzivního provozu v rukou dobrovolného spolku nabízí prostor pro potřeby liberecké kulturní scény, takže nynější program je tvořen z většiny poptávkou po tomto zařízení se spolkem v organizační kooperaci.

Jaká je historie kina Varšava? Proč je v tom stavu, ve kterém je?

Kino Varšava, jedno z nejstarších kin v ČR, architektonicky úžasná budova z roku 1922, 45 let provozu dle původního návrhu, 40 let provozu v budově, poničené rekonstrukcí, 5 let uzavřeno, od roku 2012 opět otevřeno veřejnosti v aktuálních podmínkách. Na současném stavu sálu budovy se podepsala devastující přestavba z let 1968-9, 5 let uzavření bez temperace a údržby budovy. Na současném stavu foyer se podepsala snaha spolku Zachraňme kino Varšava.

Komu objekt patří?

Statutárnímu městu Liberec.

Proč se snažíte o záchranu budovy? Jaké jsou vaše představy využití?

Úplně náhodou, ale několik důvodů se poté našlo: máme ji rádi, potřebujeme kulturu, žijeme a chceme žít v Liberci, uznáváme hodnoty stavební kultury, která nám zde zbyla, myslíme si, že město velikosti liberce takové zařízení ve svém středu musí mít. Naše představy využití realizujeme v našem nynějším provozu: kino, kavárna, přednášky, koncerty, divadlo, výstavy, zkušebny, prostor pro ZUŠ, semináře, workshopy, jídlo a monoho dalšího kulturního, co dům snese... Pouze s lepším zázemím a s podporou provozu ze strany města.

Jak máte zajištěno financování obnovy?

Město jako vlastník je dlouhodobě v nelehké finanční situaci. Ve spolupráci s ním hledáme dotačí tituly, které by bylo možné využít pro rekonstrukci budovy. Jako spolek se snažíme o grantovou podporu pro kulturní provoz. Rekonstrukci kavárny jsme dokončili za obrovského úsilí nás, veřejnosti, místních firem a Libereckého kraje. Jedině tak bylo možné z maxima, co bylo město Liberec schopné poskytnout udělat minimum, které bylo nezbytné pro dokončení rekonstrukce.

Kdo spolek Zachraňme kino Varšava tvoří?

Nyní čtyři lidé mající svá odborná civilní zaměstnání, deset až patnáct úžasných dobrovolníků, společně jsme velký a organizovaný tým. Dále dva provozovalelé kavárny Kino Káva a jejich zaměstnanci.

Jaká je odezva lidí?

Vnímáme pozitivní, jiná k nám ani nedorazí, nebo jsme ji zapomněli.

Jaké akce na záchranu kina máte v plánu?

Všechny, které každý měsíc sezony pořádáme. Je jich tak 15-20 za měsíc. Záchrana spočívá v tom, že je dům otevřen, využíván, že se v něm lidé těší kulturním zážitkům.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Bitva o zákazníka. RegioJet a FlixBus se přetahují o cestující do Liberce

Bitva o zákazníka. RegioJet a FlixBus se přetahují o cestující do Liberce

18/8 / AKTUALITY / LIBEREC - S příchodem nového dopravce FlixBus na českou scénu se začínají dít zajímavé věci. Německý dopravce vyznačující se zelenými autobusy nutí jít Vančurův RegioJet do cenové války v rámci boje o zákazníky.


Režijka na lanovku na Ještěd přestane platit

Režijka na lanovku na Ještěd přestane platit

16/8 / AKTUALITY / LIBEREC - Ministerstvo dopravy chce zrušit nebo výrazně omezit režijní jízdenky ve spojích Českých drah. Nejvíc to tak patrně odnesou držitele takových jízdenek na nejfrekventovanější trase v republice mezi Prahou a Ostravou. Ale novinka by se rovněž týkala lanovky na Ještěd!


Za úmrtí lyžaře na Ještědu může podle policie záchranář

Za úmrtí lyžaře na Ještědu může podle policie záchranář

15/8 / KRIMI / LIBEREC - Na konci ledna došlo k nehodě v lyžařském areálu na Ještědu, když padesátiletý lyžař tam narazil do čtyřkolky lyžařské služby. Po skoro sedmi měsících našla policie viníka.


Tragédie v Liberci. Muž se oběsil poté, co měl napadnout dvě ženy

Tragédie v Liberci. Muž se oběsil poté, co měl napadnout dvě ženy

14/8 / KRIMI / LIBEREC - V pondělí ráno došlo k tragédii v Liberci. 42letý muž, který záhy spáchal sebevraždu, měl usmrtit dvaašedesátiletou ženu a vážně zranit svou družku.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeLiberecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeLiberecko.cz na Facebooku


Redakce MojeLiberecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516