Živnostníci si stěžují na mrtvé centrum Liberce. Žádají podporu radnice

13. červenec 2016 | 19:29
Debata se živnostníky v Liberci. Foto: archiv Město LiberecDebata se živnostníky v Liberci. Foto: archiv Město Liberec

LIBEREC - Probudit k životu kdysi rušné ulice a náměstí v centru Liberce a rozpohybovat maloobchod si vytyčil za svůj cíl primátor města Tibor Batthyány. Sešel se proto s drobnými živnostníky a provozovateli z centra města a diskutoval s nimi o představách a podnětech k bližší spolupráci a také nad možnostmi podpory ze strany města.

„Naší velkou prioritou a cílem je výrazně oživit centrum Liberce tak, aby se naše město i v tomto ohledu alespoň přiblížilo ostatním metropolím. Životem pulzující centrum je atraktivní nejen pro samotné obyvatele a turisty, ale v neposlední řadě i pro obchodníky,“ řekl primátor Tibor Batthyány.

„V této situaci je nezbytné bavit se přímo s lidmi, kterých se to dotýká. Od podnikatelů jsem si vyslechl konkrétní připomínky a společně budeme hledat řešení. Mnohé nápady už máme. Jsem rád, že si sami všimli, že akcí přibývá a že se nám daří centrum města postupně oživovat,“ doplnil primátor s tím, že se s obchodníky dohodl na dalších společných setkání.

Zejména maloobchod trpí následkem výstavby obchodních center v minulých letech. Vylidnily se ulice a důsledky pocítili hlavně majitelé obchodů v historickém středu města. Jednou z cest ke zlepšení situace je oživení veřejného prostoru.

Vedení města se rozhodlo pro podporu předzahrádek restaurací, organizování nejrůznějších jednorázových a velkých kulturních a společenských akcí pod širým nebem, jako je třeba Léto na náměstí nebo adventních trhů v nové podobě. Uvažuje se o pořádání obdoby farmářských trhů v Kostelní ulici, kde by se kromě regionálních výrobců mohli prezentovat právě i místní obchodníci.

Podnikatelé na setkání s primátorem, které proběhlo na Liberecké pláži před radnicí, pozitivně hodnotili i vstřícnost města k pouličnímu vystupování (tzv. busking). Umělce už nesvazují byrokratické překážky. Vystupování umělců uvítal ředitel Clarion Grandhotelu Zlatý Lev Miroslav Souček.

„Nedávno jsem v podloubí slyšel houslistu a úplně to změnilo atmosféru náměstí. Tohle do centra patří,“ zmínil. Právě ředitel hotelu je nakloněný spolupráci s městem na propagaci nejrůznějších akcí.

„Rádi našim návštěvníkům doporučíme zajímavou akci, stejně tak nám pomůže, když budeme vědět, do kterých obchodů je poslat nakoupit třeba suvenýry,“ dodal.

Majitelka papírnictví z Revoluční ulice ocenila, že město vůbec dialog s podnikateli otevřelo. „Přístup města vítám. Je to poprvé za 25 let, co se s námi někdo baví,“ řekla Lucie Lejsková. „Užili jsme si svoje, když byla před lety pro motoristy uzavřená Revoluční ulice. Naštěstí je zase průjezdná. Lidé jsou dnes pohodlní, chtějí zaparkovat nejlépe hned před vchodem. Uvítali bychom proto možnost parkování pro zákazníky i zásobování,“ uvedla.

Právě lepší dopravní obslužnost a parkování je jedním z klíčů oživení centra města. Město například zvažuje zavedení střídavého stání, kdy by některé parkovací plochy pro rezidenty mohli po určitou část dne využívat také uživatelé parkovacích automatů. Tím by rázem „přibyly“ desítky parkovacích míst. Jisté úlevy by se mohli dočkat řidiči zásobovacích vozů, kteří by dostali k dobru čtvrthodinu na placeném stání.

Obchodníci si také postěžovali na často špatný technický stav domů, ve kterých jsou v pronájmu. Potíž je v tom, že majitelé objektů ve většině případů žijí mimo Liberec, a nebo se jedná o cizince, kteří nemají k městu vztah. Město samotné v centru nevlastní žádné budovy a má tak omezené možnosti, jak dosáhnout nějaké nápravy.

Podnikatelé si mezi sebou vyměnili kontakty a shodli se na zájmu o další společné setkání.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Bitva o zákazníka. RegioJet a FlixBus se přetahují o cestující do Liberce

Bitva o zákazníka. RegioJet a FlixBus se přetahují o cestující do Liberce

18/8 / AKTUALITY / LIBEREC - S příchodem nového dopravce FlixBus na českou scénu se začínají dít zajímavé věci. Německý dopravce vyznačující se zelenými autobusy nutí jít Vančurův RegioJet do cenové války v rámci boje o zákazníky.


Režijka na lanovku na Ještěd přestane platit

Režijka na lanovku na Ještěd přestane platit

16/8 / AKTUALITY / LIBEREC - Ministerstvo dopravy chce zrušit nebo výrazně omezit režijní jízdenky ve spojích Českých drah. Nejvíc to tak patrně odnesou držitele takových jízdenek na nejfrekventovanější trase v republice mezi Prahou a Ostravou. Ale novinka by se rovněž týkala lanovky na Ještěd!


Za úmrtí lyžaře na Ještědu může podle policie záchranář

Za úmrtí lyžaře na Ještědu může podle policie záchranář

15/8 / KRIMI / LIBEREC - Na konci ledna došlo k nehodě v lyžařském areálu na Ještědu, když padesátiletý lyžař tam narazil do čtyřkolky lyžařské služby. Po skoro sedmi měsících našla policie viníka.


Tragédie v Liberci. Muž se oběsil poté, co měl napadnout dvě ženy

Tragédie v Liberci. Muž se oběsil poté, co měl napadnout dvě ženy

14/8 / KRIMI / LIBEREC - V pondělí ráno došlo k tragédii v Liberci. 42letý muž, který záhy spáchal sebevraždu, měl usmrtit dvaašedesátiletou ženu a vážně zranit svou družku.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeLiberecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeLiberecko.cz na Facebooku


Redakce MojeLiberecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516