ZOO Liberec dovezla z Izraele tři cenné orly

14. leden 2016 | 23:10
Orel královský. Foto: archiv Zoo LiberecOrel královský. Foto: archiv Zoo Liberec

Liberec - ZOO Liberec úspěšně dokončila téměř rok trvající složitou byrokratickou operaci. Jejím cílem bylo získání dvou handicapovaných, avšak geneticky cenných orlů královských (Aquila heliaca) a jednoho orla nejmenšího (Hieraatus pennatus) až z dalekého Izraele. Po měsíčním pobytu v liberecké izolaci se všichni dravci již nacházejí v zázemí liberecké zahrady, kde se budou ošetřovatelé snažit o jejich spárování a následný odchov mláďat.

ZOO Liberec má rozsáhlou a evropsky unikátní kolekci dravců a každoročně zaznamenává v tomto oboru velmi cenné odchovy či jiné chovatelské úspěchy. S chovem orlů královských i orlů nejmenších už existují v Liberci zkušenosti, prvně jmenovaný druh se ve zdejší zoo zabydlel dokonce již v roce 1986. A proč se zoo rozhodla dovézt tyto dravce až z izraelské zoo Ramat Gan v Tel Avivu?

„Orli královští jsou vedeni v Evropské plemenné knize (ESB) teprve od roku 2012 a od jejího začátku jí vede právě naše zoo. Je proto logické, že vyvíjíme právě u tohoto druhu zvýšenou aktivitu. Ptáci z Izraele byli nabídnuti několika evropským zahradám, ale žádná nechtěla absolvovat ten náročný veterinárně-legislativní proces při vyřizování importního povolení. Orel královský se ve světě velmi obtížně množí – jedinci jsou užíváni na sokolnických ukázkách, žijí ve vícedruhových voliérách či jsou umísťování do chovů  po jednom kusu, což jejich reprodukci zásadně komplikuje,“ řekl zoolog Jan Hanel.

V Evropě se množení orlů královských prozatím daří jen u 2 z celkového počtu 17 sestavených párů. V Liberci se pokusí o vylepšení této zlé bilance právě prostřednictvím ptáků z Izraele.

„Oba pocházejí z volné přírody. Samec se narodil v roce 2008 a samice o rok později. Oběma chybí kus křídla a nemohou létat. Jejich návrat do volné přírody tudíž není možný, ale pro celý chov mohou být velmi důležití. Snad budeme mít v Liberci více štěstí, v izraelské zoo se pár rozmnožit nezadařilo,“ řekl zoolog Jan Hanel.

Za stejným účelem podpory chovu a ze stejného zdroje přibyl liberecké zoo i jedinec orla nejmenšího ke dvěma již chovaným párům. Také tento orel musel projít měsíční přísnou separací, jejíž podmínky nastavila Státní veterinární správa. U všech ptáků byly během této lhůty vykonány mnohé testy na přenosné choroby. U něj zatím není známé pohlaví a bude určeno až v Liberci rozborem DNA.

Oba druhy těchto nádherných dravých ptáků mohou vidět návštěvníci ve voliérách umístěných v dolní části zoo.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Bitva o zákazníka. RegioJet a FlixBus se přetahují o cestující do Liberce

Bitva o zákazníka. RegioJet a FlixBus se přetahují o cestující do Liberce

18/8 / AKTUALITY / LIBEREC - S příchodem nového dopravce FlixBus na českou scénu se začínají dít zajímavé věci. Německý dopravce vyznačující se zelenými autobusy nutí jít Vančurův RegioJet do cenové války v rámci boje o zákazníky.


Režijka na lanovku na Ještěd přestane platit

Režijka na lanovku na Ještěd přestane platit

16/8 / AKTUALITY / LIBEREC - Ministerstvo dopravy chce zrušit nebo výrazně omezit režijní jízdenky ve spojích Českých drah. Nejvíc to tak patrně odnesou držitele takových jízdenek na nejfrekventovanější trase v republice mezi Prahou a Ostravou. Ale novinka by se rovněž týkala lanovky na Ještěd!


Za úmrtí lyžaře na Ještědu může podle policie záchranář

Za úmrtí lyžaře na Ještědu může podle policie záchranář

15/8 / KRIMI / LIBEREC - Na konci ledna došlo k nehodě v lyžařském areálu na Ještědu, když padesátiletý lyžař tam narazil do čtyřkolky lyžařské služby. Po skoro sedmi měsících našla policie viníka.


Tragédie v Liberci. Muž se oběsil poté, co měl napadnout dvě ženy

Tragédie v Liberci. Muž se oběsil poté, co měl napadnout dvě ženy

14/8 / KRIMI / LIBEREC - V pondělí ráno došlo k tragédii v Liberci. 42letý muž, který záhy spáchal sebevraždu, měl usmrtit dvaašedesátiletou ženu a vážně zranit svou družku.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeLiberecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeLiberecko.cz na Facebooku


Redakce MojeLiberecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516