Zámky a hrady v Libereckém kraji připravují program na Den evropského dědictví

30. srpen 2016 | 12:04
Hrad Bezděz. Foto: archiv NPÚ/Hrad BezdězHrad Bezděz. Foto: archiv NPÚ/Hrad Bezděz

LIBERECKÝ KRAJ - Začátek září 2016 bude na hradech a zámcích patřit Dnům evropského dědictví – návštěvníci se mohou těšit na stavebně-historické prohlídky, zpřístupnění obvykle uzavřených prostor, ale také na posvícení, křest nové odrůdy jiřinky či ochutnávku vín

Dny evropského dědictví - Europian herritage days (EHD), jež letos připadnou na 3. až 11. září, mají za cíl propagovat památky a historii, poukázat na evropské kořeny a také dát prostor k zamyšlení, jak o památky pečujeme a jak vnímáme historický odkaz našich předků.

Kasteláni hradů a zámků si na tyto dny připravili doplňkové akce ke klasickým prohlídkám – na Frýdlantě zpřístupnění věže a speciální prohlídky zaměřené na výmalbu.

Stavebně historické prohlídky nabízí Grabštejn a Hrubý Rohozec.

Na Bezdězu tento svátek oslaví šermíři, podrobnosti k malbám na stropě Bajkového sálu budou sdělovat na Lemberku.

Zákupy nabídnou zpřístupnění sakristie, klenutého sálu, ale také pokřtění nové odrůdy jiřiny na počest císaře Františka Josefa I.

Zámky, hrady - program

3. – 4. září: státní hrad a zámek Frýdlant – mimořádné zpřístupnění hradní věže s vyhlídkou do dalekého okolí zámku. Jedinečné scenérie pro fotografy. Věž Indika (název pochází z latinského slova index, tedy ukazatel) bývala dříve plochá a dle pověsti sloužila jako světelný maják na obchodní stezce z Čech, do Lužice a dále do Polska. Dnešní podoba věže, do níž ji nechala přestavit Kateřina z Redernu, pochází z 16. století. 9 – 16 hodin.

3. – 4. září: státní hrad Grabštejn – Dny evropského dědictví. Speciální prohlídky nejkrásnějšími místnostmi i běžně nepřístupnými prostory. Začátky v 11:00, 13:00, 15:00 hodin. Vstupné: plné 70 Kč, snížené 55 Kč, rodinné 200 Kč.

3. – 4. září: státní zámek Hrubý Rohozec – Dny evropského dědictví. Putování za renesancí. Prohlídky zaměřené na stavební vývoj objektu. Společně se projdeme po nejstarších částech původního krajířovského pozdně gotického zámku. Mimo jiné uvidíte také běžně nepřístupné prostory, jako je východní sklep, místnost ve věži nebo zámecká půda. Prohlídky odcházejí v 10 hodin, 11.30 hodin, 13 hodin, 14.30 hodin a 15.30 hodin. Vstupné 50 Kč.

3. – 4. září: státní zámek Zákupy – Dny evropského dědictví. Mimořádné prohlídky běžně nepřístupné sakristie zámecké kaple v přízemí zámku a klenutého sálu s pilířem v prvním patře, který veřejnost spatří vůbec poprvé.

Po několika letech zpřístupníme sakristii s nedávnou restaurovanou výmalbou od Josefa Navrátila, historickým vybavením a nedávno zrestaurovanými kachlovými kamny. Oživením prostoru sakristie bude mimořádně vystavená socha Panny Marie s Ježíškem ze zrušeného mariánského oltáře zámecké kaple. Rozměrná socha sedící na zlaceném trůně bude pro tuto příležitost oděna do roucha ušitého podle tradice ze svatebních šatů Marie Anny Karolíny Savojské, manželky posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Dobrotivého.

Klenutý sál s krbem se nachází v nejstarší části zámku, kde stávala gotická tvrz ze 14. století. V sále je k vidění zaslepené barokní vřetenové schodiště, jež vedlo do pokojů Anny Marie Františky Toskánské, ale také původní archivní regály, neboť sál se později stal součástí archivu zdejšího panstva. Od 9 do 16 hodin, vstupné jednotné 30 Kč.

9. – 11. září: státní zámek Zákupy – Dny evropského dědictví. Výstava jiřinek - 100. výroční úmrtí císaře Františka Josefa I. III. ročník výstavy. V prostoru předkaplí a zámecké kaple bude vystaveno přes 3000 květů jiřin nejrůznějších druhů, barev a velikostí. U příležitosti 100. výročí úmrtí předposledního majitele zámku Zákupy císaře Františka Josefa I. bude pokřtěna nová odrůda jiřinky právě po tomto panovníkovi. Od 9 do 16 hod., vstupné dospělí: 20 Kč, děti: 10 Kč

10. - 11. září: státní hrad Bezděz – Dny evropského dědictví. Šermíři. V rámci Dnů evropského dědictví vystoupí na Bezdězu šermíři ze skupiny Askalon v časech: 11,00 - 12,30 - 14,00 - 15,30. Mimořádně bude v sobotu a v neděli zpřístupněn ochoz královské kaple. Vstupné: plné 70 Kč, dětské 45 Kč, rodinné 185 Kč. (www.hrad-bezdez.eu)

10. – 11. září: státní zámek Lemberk – Dny evropského dědictví. Kazetový strop Bajkového sálu. Netradiční prohlídky Bajkového sálu zaměřené na výklad maleb renesančního kazetového stropu. Prohlídka s průvodcem v 10 hodin a 14 hodin.

10. září: státní hrad a zámek Frýdlant – Dny evropské dědictví. Výjimečné prohlídky. Prohlídky s důrazem na obnovu interiérů hradu a jejich výmalbu z doby přelomu 18. a 19. století, kdy byl hrad zpřístupněn veřejnosti. 9 – 16 hodin.

DOPORUČUJEME: 6 úchvatných hradů severních Čech

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

LIBEREC: Více nočních spojů v MHD

LIBEREC: Více nočních spojů v MHD

25/7 / AKTUALITY / LIBEREC - Od pozimu čeká na cestující v MHD v Liberci a Jablonci příjemné překvapení. Vedení dopravního podniku tam navýší počet nočních linek, rozhodnutí už schválila liberecká radnice.


Sparta a Slavia? To jsou nesmysly, ulevil si liberecký Coufal

Sparta a Slavia? To jsou nesmysly, ulevil si liberecký Coufal

24/7 / SPORT / LIBEREC - Trojnásobný český fotbalový mistr z Liberce vstupuje do ligové sezóny 2017-2018 se střídmějšími ambicemi. Chtěl by napravit deváté místo z poslední sezóny a přál by se přiblížit pohárovým příčkám, což vzhledem k současnému kádru zní bláhově, i když... Liberec už v minulosti dokázal mnohokrát překvapit a všem favoritům vypálit rybník.


Na Liberecku se srazila tři auta a zranilo se sedm lidí

Na Liberecku se srazila tři auta a zranilo se sedm lidí

23/7 / KRIMI / LIBERECKO - Divokou nehodu u obce Lvová u Jablonného v Podještědí museli řešit záchranáři i policisté v sobotním večeru.


Tragická nehoda na Liberecku: Auto narazilo do stromu

Tragická nehoda na Liberecku: Auto narazilo do stromu

23/7 / KRIMI / LIBERECKO - Sobotní noc se stala tragickou poté, co v Jeřmanicích narazilo auto do stromu. Jeden člověk zemřel.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeLiberecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeLiberecko.cz na Facebooku


Redakce MojeLiberecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516